29 січня в Україні вшановують пам'ять героїв Крут – українського війська, яке намагалось зупинити більшовицький наступ на Київ у 1918 році.
З українського боку в бою під Крутами брали участь понад 500 українських бійців. Вони мали на озброєнні до 16 кулеметів та одну гармату на залізничній платформі. Їм протистояли три тисячі більшовиків. Усі озброєні і з артилерією.
Бій стався 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути, що розташована на перегоні між Бахмачем і Ніжином. Українські бійці стримували наступ більшовиків до темряви. Під тиском нападників вони почали відступати до ешелонів. 27 студентів, які знаходилися у резерві, під час відступу потрапили у полон і наступного дня були розстріляні більшовиками. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.
Втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70-100 загиблих. Серед них – 37-39 вбитих у бою та розстріляних студентів. Більшовицькі війська під Крутами втратили 300 бійців.
Яке значення мав бій під Крутами для України?
Затримавши ворога на чотири дні, київські юнаки дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що de-facto означав міжнародне визнання української незалежності. Цей бій став символом боротьби за українську державу. |