Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Яблуницький ЗЗСО 

І-ІІ ступенів

Ви увійшли як Гість

                       Група "Гості"
П`ятниця, 29.03.2024, 16:52
Меню сайту
Сайти вчителів
Сайти ЗЗСО
Головна » Файли » Історія школи

Село Яблуниця Путильського району Чернівецької області
27.07.2014, 15:14

Село Яблуниця Путильського району Чернівецької області

Назва населеного пункту:
Яблуниця - село, центр сільської ради. (На місцевому діалекті Єблуниця). Існує легенда  про заборонене кохання бідного парубка і дівчини багатія. Батьки були проти одруження молодих, тоді молодята потайки втекли із дому берегом річки в далекі гори і ліси, прихопивши з собою яблуко, яке розділили навпіл. З зернятка, яке випало з яблука і виросла яблунька, яка стала цвісти і плодоносити, на цьому місці з часом і утворилось село.

По розповідях старожилів, які одержали розповіді із уст своїх предків записано від Ліски Палагни: «Що в далеку давнину територія, на якій розміщене наше село, була покрита лісами, які розділяла р. Черемош. А на початку села росла дика яблунька і від того місця де вона росла, почали вирубувати ліс і заселятися люди, а село назвали Яблуниця».
Розташування:
Село розташоване в північно - західній частині Путильського району на правому березі річки Білиш Черемош, за 36 км до районного центру, 130 км до обласного центру. Найближча залізнична станція знаходиться в Вижниці за 45 км. Загальна площа території сільської ради становить 7283,0000 га.
До складу Яблуницької сільської ради входять села Яблуниця, Плай, Голошина.
с.Яблуниця
Площа населеного пункт -  246,9100 га. Населення   - 779 осіб. Кількість дворів – 287.
Через село проходить ґрунтова центральна дорога. Автовбусне сполучення села за маршрутами:
Яблуниця – Чернівці - Яблуниця  
Яблуниця – Путила  - Яблуниця  
Яблуниця – Вижниця – Яблуниця 
с .Плай
Село розташоване за 5 км  від сільської ради.
Площа населеного пункту - 108,5300 га
 Населення - 212 осіб
Кількість дворів - 67
с.Голошина
Село розташоване за 18 км. від сільської ради
Площа населеного пункту - 80,04 га
Населення - 128 осіб
Кількість дворів - 36
Геральдика сіл Яблуницької сільської ради не затверджувалася.

 

Історія населеного пункту


Село утворилося приблизно в 1787 році. В письмових джерелах   про село Яблуниця вперше згадується у ХУІІІ столітті. У 1843 року місцеві жителі брали участь у повстанні під проводом Лук'яна Кобилиці.   
В 1929 р. належало до УНР. По програних визвольних змаганнях перейшло до Румунії. Від червня 1940 р. належало до УРСР. В жовтні 1944 р. в селі був започаткований бандерівський рух. Першим організатором його став Кристафович Василь або Базьо. Станиця була розташована в їхньому будинку біля церкви. Учасники руху: Іван та Фока Шміляки, Поп'юк Олексій, Томояга Козьма, Дмитро Томояга, Денис Микола, Псарюк Петро, Лахман Михайло, Псарюк Василь, Петрик Дмитро, Дроняк Петро, Псарюк Власій Федорович, Дудка Петро.
         За роки Великої вітчизняної війни 1941-1945 роки загинули і занесені до книги " Пам'яті України " – Дутка Микола Танасійович, Жабчук Василь Миколайович,  Томнюк Микола Петрович. 
В 1945 році в селі був встановлений Обеліск слави в пам'ять громадян, що загинули під час визвольних боїв в 1940-1945 роки на території села.

Сучасний парк відпочинку в центрі с. Яблуниця, де знаходиться Обеліск слави

  
Село лежить на 578 м над рівнем моря, знаходиться в Буковинських Карпатах в гірській частині. Воно розташоване на правому березі річки Білого Черемошу. Білий Черемош впадає в Черемош, а Черемош - у Прут . Живлять Білий Черемош такі потоки - Стрижинський - бере початок з полонини Морозівка і тече по межі, яка ділить Голошину і Лопушну. Назва пов'язана з початком, де бере потік - Морозівка, а це означає, що там холодно і дують холодні вітри, які за висловом гуцулів "стрижуть в обличчя ", а значить - Стрижинський .
Слатінник - бере початок з полонини Косованівка і впадає в Черемош у Солотвині, а назва пов'язана з тим що на місці, де впадає цей потік брали в далеку давнину слатину (солону воду), виварювали з неї сіль і використовували для їжі.
Лісківський потік - бере початок з полонини Боси і впадає у річку біля Ліски Ю. А по обидва боки потоку жили пращури Лісків і від їхнього прізвища Ліски і пішла така назва.
Калила - бере початок з Максимця і впадає біля будинку Пецея Тимофія.
Дудківський - назва пов'язана з прізвищем газдів, які жили там і тепер теж найбільше Дудків живе біля цього потоку.
Динисівський - бере початок теж у Босах, як і Лісківський, але той потік несе води по Голошині, а цей по Плаю. Вздовж цього потоку жили ґазди Диниси і тому потік називається -Динисівський.
Мареничів потік родич потока Калила, бо бере початок також з Максимця, але впадає на межі Плаю і Яблуниці біля будинку Петрика Дмитра ( Бичука).
Лихий потік - бере початок у Паленому від Василининих і впадає неподалік лісництва. В цього потоку дуже багато порогів і своїми водами він руйнував дороги, які вели у полонини ось і отримав назву - Лихий, бо весь час з ним було пов'язане лихо.
Чорненький потік - бере початок із одного з горбів, який називається Скопець і впадає у річку біля будинку Дудки П.А. Назва пов'язана з тим, що потік тече у лісі, де і вдень темно-чорно.
В межах сільської ради є такі лісові урочища: Палений, Бердо, Скопець, Глифа, Максимець і Рінь .
Протягом багатьох років яблунчани освоювали природні ресурси, зберегли та примножили мальовничу природу, розвивали багатогалузеве господарство, основними видами занять було скотарство, землеробство та заготівля лісової деревини.

З уст жителів села відомо, що з 1816 року на території села заготовляли лісодеревину і  сплавом сплавляли її до Вижниці по річці Білий Черемош. Ліс ішов переважно на Молдавію,  на південь і Кавказ, в Туреччину та інші країни Близького сходу. Лісоруби рубали ліс, кували і спускали до берега  річки, де його формували   в дараби, одна дараба мала приблизно 10-12 талб, а це приблизно 200-300 мЗ деревини. Дараби сплавляли два рази в тиждень. Найкращими  сплавниками були   жителі села: Тересевич Юрій Миколайович,   Петрик Федір Теодорович, Петрик Пантела Танасійович, Ліска Микола Васильович, Федорчак Василь Петрович, Дудка Андрій Андрійович. Це була важка, відповідальна і небезпечна праця. Остання дараба річкою пройшла 11 серпня 1969 року.

Сплав дараб заборонили в зв'язку з тим, що забруднювалась річка, знищувалася форель (риба занесена в червону книгу).
На території села розташована  Яблуницька ГЕС. Будівництво її розпочалося в 1950 році. Кошторисна документація була затверджена в Москві в сумі 5 мільойонів рублів. Будівництво розпочалося з копання каналу для відводу води, ширина його складала 7-8 метрів, глибина 3 метри, загальна протяжність складала близько 2 кілометрів. Через відсутність техніки копали вручну. На будівництві працювало по 100 чоловік в день. Кожна сім'я повинна була відпрацювати певну кількість днів на будівництві, це контролювалося сільською радою. Організатором всіх будівельних робіт був Смірнов Іван Іванович. Для будівництва камінь довбали зі скал і дробили на каменедробілці. На  цій роботі працювали Лахман Єлізавета Гергівна,  Гарватюк Олексій, Денис Іван, Лахман Василь, Бубряк Варвара, Малищ Палагна та багато інших жителів села. Приблизно в 1961 році Яблуницька ГЕС дала перший струм.
Робота ГЕС була призупинена в 1980 роках, однією з причин було те, що основне обладнання вийшло із ладу. Більше двадцяти років на території колишньої ГЕС панувала пустка. 

В такому стані знаходилась ГЕС перед реконструкцією

Про «друге» життя Яблуницької ГЕС було багато розмов і надій, але сьогодні це вже реальність. Яблуницьку ГЕС уже відновлено. Роботи проводились «ЗЕА - Новосвіт», що відновила більше двадцяти   малих ГЕС на Україні. Вартість відновлювальних робіт становила 8,5 мілійонів гривень. 27 жовтня 2009 року на день села було урочисто проведено відкриття Яблуницької ГЕС.

Для відновлення ГЕС за 2007-2009 рр. було використано 8,5 мільйонів гривень. На сьогодні тут працюють постійно 6 чоловік.

Яндекс.Метрика

Категорія: Історія школи | Додав: Administrator
Переглядів: 4493 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.0/4
Всього коментарів: 0
avatar
Форма входу
Пошук
Календарь
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Block title
Корисні посилання
Статистика
Друзі сайту

//yablunitsa.at.ua
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz
Наверх