Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Яблуницький ЗЗСО 

І-ІІ ступенів

Ви увійшли як Гість

                       Група "Гості"
П`ятниця, 29.03.2024, 04:07
Меню сайту
Сайти вчителів
Сайти ЗЗСО
Головна » Файли » Історія школи

Історія школи
26.07.2014, 19:48

Yabl.osvit1Село Яблуниця Путильського району Чернівецької області розташоване в північно-західній частині Путильського району в Буковинських Карпатах на правому березі річки Білий Черемош на широті 48º01,60′ та довготі 24º 55,60′. Висота над рівнем моря 616м.

 

Засноване село у ХVІІІ ст.

 

В давнину належало до Руси-України, потім до Австро-Угорщини. В 1929 р. входило до Української Народної Республіки. По програних визвольних змаганнях перейшло до Румунії. Від червня 1940 р. належало до УРСР.

З 1991 року належить незалежній Україні. Село Яблуниця (277га) має населення 794 чол. Разом з х. Тури, Плай, Голошина (465га)-1121чол. Дітей шкільного віку184 чол.

Віддаль по автошляху до райцентру 36 км., до найближчої залізничної станції м. Вижниця – 54 км. Межує село з населеними пунктами с. Конятин Путильського району Чернівецької області та с. Яблуниця Верховинського району Івано-Франківської області.

Історія школи 

Перша школа в с. Яблуниця була в 1872 році однокласна, українська. В ній навчалися 65 хлопчиків і 54 дівчинки. 

Перші вчителі: Роговський Теофіл, Роговська Ольга, Стренковський Йосип. 

Учням видавали документ про успішність, який називався «Шкільні повідомлення».                              

 (Прим. Архівні дані)

До 1918 року школа була австрійська, яка знаходилася в будинку, де жив Туряк Михайло Миколайович (Мошерин). Даний будинок стоїть і сьогодні, який належить Бельмезі Ігорю Юрійовичу. 

З 1918 року до 1940 село було під владою боярської Румунії, тому школа діяла румунська, в якій було 7 класів. Знаходилася на місці, де зараз СБК. Вчителем був Соболь з с. Кучурів Сторожинецького району. Документ про успішність мав такий вигляд.

В 1940 році з липня місяця почала працювати українська школа, в тому ж приміщенні, де і була румунська школа. Вчителювали: Юрнюк Микола Іванович з Довгопілля та Олена Поляк. В 1942 році за указом станичного Кристафовича  її розібрали, тому протягом трьох років діти в с. Яблуниці не навчалися.

В березні 1945 року в селі знову почала діяти українська початкова школа в приміщенні бувшої корчми, де сьогодні стоїть будинок Гавучака Дмитра. Навчалися всі діти шкільного віку. Комплектували класи в залежності від того, хто скільки закінчив класів румунської та української школи до 1942 року. Було 4 класти, а в них біля 70 учнів. Вчителі: Ринкевич (Вірста) Олена Михайлівна та Киба Ліза Петрівна з Дніпропетровщини, трохи пізніше – Олексієнко (Томояга) Ніна Панасівна з  Житомирської області , які приїхали за направленням МО.

На фото Ринкевич О.М., Олексієнко Н.П

В цьому ж році розпочинають будівництво школи на території, де знаходиться вона і сьогодні. Її проект намалювала Ринкевич О.М. На цьому подвір’ї вздовж нинішньої пришкільної їдальні була в’ятка – магазин з м’ясом. Продавцем був Копил, який проживав у власному будинку, що знаходився там, де сьогодні клумби з квітами. Зліва, трохи ближче до вулиці, був єврейський дім молитви – синагога. А де зараз старе приміщення школи, була цегляна хата, в якій проживала дочка Йойни – Ліндер Жаннета. Саме на фундаменті цього єврейського будинку і було розпочато будівництво школи силами жителів села. Школу будували брати Туряки: Танасій, Дмитро, Михайло, Юрій та Аннич Петро Томович. Кожен житель села повинен був раз в місяць відробити «гужтруд» (примус) на будівництві школи.  Школу завершили будувати в 1947 році. Ось такий  мала вигляд школа та її учні, вчитель Ринкевич О.М. (На фото справа). Це приміщення -  нині старий корпус школи.

В 1947 році і був перший випуск школярів. Документ про освіту видавали такого зразка ( на фото зліва)

На ганку школи був підвішаний великий дзвін, яким техпрацівниця о півдев’ятої дзвонила, скликаючи дітей до школи, тому що годинників у сім’ях тоді не було. На урок дзвонив ручний дзвоник, який функціонує і сьогодні. 

1949 рік. Школа перейменована з початкової на семирічну. Першим директором школи була Животинська Ольга Михайлівна, яка пропрацювала два роки (1950-1952рр). 

1954-1956 рр.:                     

В школу приїхали працювати такі вчителі(на фото справа):

Сідлович Василь Миколайович – вчительматематики; Олексієнко Н.П., Смірнова О.Л., 

Клим Онуфрій Йосипович – вчитель хімії; 

Малярчук Галина Йосипівна – вчитель початкових класів; Панченко Н.П., 

Гордій Марія Йосипівна – вчитель української мови і літератури;

Островська Тамара Олександрівна – вчитель російської мови і літератури. 

На фото учні школи  (1956-1957 р.)

1957 рік. Вчителі приймали активну участь в громадському житті району і села. На фото: виступ на районній сцені з нагоди свята «День урожая» та хор вчителів школи на сільській сцені.  

1958 рік. Назва школи: Яблуницька загальноосвітня трудова політехнічна школа з виробничим навчанням. На фото учні школи  (1958-1959 н.р.)

1959 рік. Учні школи святковою колоною йдуть до клубу, де нині будинок Гавучака Дмитра, на святкування 42-річниці Великої.

  1960 рік. Назва школи: Яблуницька восьмирічна школа.

Працюють такі вчителі:

Гриф Василь Іванович – вчитель німецької мови;

Шевченко Галина Анатоліївна – вчитель російської мови і літератури;

Шевченко Володимир Олександрович – вчитель історії і географії;

Гонтар Євгенія Йосипівна – вчитель початкових класів (7 років), потім вчитель української мови і літератури.

Гунько (Суднач) Віра Михайлівна – вчитель початкових класів.  

1968 рік – розпочато будівництво нової школи (на фото внизу) за ініціативою дирекції школи та вчителя фізкультури Костюченка Івана Івановича. Проект складали самостійно.

 

В 1973 році в школу приїхали вчителі з Черкащини та Вінничини, відповідно Ярмоленко Валентина Миколаївна та Ужвак Тетяна Сергіївна. На фото зліва Ярмоленко В.М. з учнями, в яких була класним керівником.

В цьому ж році приїхала працювати і Дроняк Марія Петрівна.

В 70-х рр. працювали такі вчителі: Лопатюк В.І.- вчитель історії та географії, Теслюк О.О. – вчителька української мови і літератури, Калинич М.М. – вчитель фізкультури, Вашато В. Ю. – вчитель математики, Кошман Т.С. – піонервожата.

На фото: випускники 1973 року, де класним керівником була Теслюк О.О.

З 1976 року вчителем початкових класів працювала випускниця 1972 року Вережак Г.М.

З 1977 року по 1981 рік директором школи працював Тимочко Ігор Теофілович, уродженець с. Черемошна Верховинського району Івано-Франківської області.

 Завучем школи  Ринкевич О.М., а після виходу на пенсію – Ярмоленко В.М.     

З 1978 по 2003 рік вчителем початкових класів працювала Петрик Марія Федорівна.

З 1981 по 1986 р. директором школи була Дідик (Скидан) Сільфія Рудольфівна, уродженка с. Лужани Кіцманського району Чернівецької області, яка працювала вчителем початкових класів. Згодом закінчила ЧДУ за спеціальністю вчитель російської мови і літератури. Заступником  директора  школи  був Вережак М.В.

З 1984 року по 1986 рік вчителем хімії і біології працювала Дуда Ганна Михайлівна (на фото):

З 1986 року школу очолює Вережак Михайло Васильович, уродженець с. Копачинці  Городенківського району Івано-Франківської області, який після закінчення Чернівецького педучилища приїхав працювати вчителем початкових класів, але викладав математику і заочно навчався в ЧДУ, який закінчив за спеціальністю «математика». На фото: учні, де класним керівником був Вережак М.В. (1984 рік)

В 1987 році почала діяти 4-річна початкова школа. В 1 клас пішли 7-річки і 6-річки. Через три роки, тобто в 1990 році 4 кл. не було, а в 1995 році випускників не було.

Заступником директора школи з 1986 року по 2001 рік працювала Лахман Вікторія Іванівна, вчитель російської мови і літератури, а згодом – світової літератури, вчитель вищої категорії, старший вчитель.

В 1985-86 н.р. була класним керівником ось цих учнів. 

1989 рік. Школа перейменована з восьмирічної на Яблуницьку загальноосвітню школу І-ІІ ступеня. 

        З 2001 року по даний час заступником директора школи працює Кумариця Олександра Юріївна, уродженка с. Яблуниця Верховинського району Івано-Франківської області, вчитель початкових класів та українознавства, випускниця цієї школи (1989 рік). Закінчила ЧДУ за спеціальністю «вчитель початкових класів».

Яндекс.Метрика

Категорія: Історія школи | Додав: Administrator
Переглядів: 1322 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Форма входу
Пошук
Календарь
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Block title
Корисні посилання
Статистика
Друзі сайту

//yablunitsa.at.ua
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz
Наверх